ACT-CO Festival Results 2018/2019  
  By Award  
 
BEST PRODUCTION
Comedy
  Nom  CALENDAR GIRLS - Susan Pybus & Angela Stewart, Producers - Markham Little Theatre
  THEA  ENCHANTED APRIL - Steven Hetherington, Producer - The Curtain Club
  Nom  NOISES OFF - Elaine O'Neal, Producer - Scarborough Players
  Nom  STEEL MAGNOLIAS - Virginia Bancur & Emily Hale, Producers - Georgetown Little Theatre
  Nom  THE DIXIE SWIM CLUB - Brigida Scholten, Producer - Century Theatre Guild
Drama
  Nom  DOUBT, A PARABLE - Mary Nowlan & Darlene Thomas, Producers - Scarborough Players
  Nom  KISS OF THE SPIDER WOMAN - Nick Butler, Producer - Theatre Aurora
  THEA  LATE COMPANY - Anne Harper, Producer - The Bloor West Village Players
  Nom  SOLDIER'S HEART - Amy Caughlin, Producer - Borelians Community Theatre
Musical
  Nom  MARY POPPINS - DISNEY AND CAMERON MACKINTOSH'S - Donna Feggans, Chris Pearsonm & Donnie Morris, Producers - Meadowvale Music Theatre
  THEA  NEXT TO NORMAL - Shannon Cottrell & Sheri Kowalski, Producers - Scarborough Music Theatre
  Nom  SHREK THE MUSICAL - Andree Day, Producer - Kempenfelt Community Players
  Nom  THE DROWSY CHAPERONE - Barb Jones & Judi Craig, Producers - Theatre Aurora
BEST DIRECTION
Comedy
  THEA  GLORIA THOMAS - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  JULIAN MULOCK - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  HARVEY LEVKOE - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  KATHRYN DELORY - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  Nom  NICK FORROW - The Dixie Swim Club - Century Theatre Guild
Drama
  THEA  JOSEPH VAN VEEN - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  Nom  NEILL KERNOHAN - Kiss Of The Spider Woman - Theatre Aurora
  Nom  VALARY COOK - Late Company - The Bloor West Village Players
  Nom  MICHELE BROWNE - The Mousetrap - Markham Little Theatre
Musical
  Nom  JENNIFER BARTRUM & AMANDA DEMPSEY-LAUGHLIN - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  Nom  CRAIG MARSHALL - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  MEG GIBSON - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
  THEA  STEPHEN BAINBOROUGH - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
BEST STAGE MANAGEMENT
Comedy
  Nom  SARAH MCDONALD - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  SANDRA CURRAN - Five Alarm - Milton Players Theatre Group
  Nom  KAREN FARNOCCHI - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  VIRGINIA BANCUR - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  THEA  GENVIEVE HEBERT-CARR - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  THEA  SIDNEI AULER - Blood Money - Verve Theatre Company
  Nom  BRIDGET JANKOWSKI - Dancing At Lughnasa - Toronto Irish Players
  Nom  JULIE FOSTER - Kiss Of The Spider Woman - Theatre Aurora
  Nom  VALERIE MARTINEZ - The Mousetrap - Markham Little Theatre
Musical
  Nom  JOHN DALGLEISH - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  ANDREA WICKEN - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  JAYDA WOODS - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
  THEA  HEATHER NUTT-CHRISTENSEN - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST PERFORMANCE BY A MALE IN A LEADING ROLE
Comedy
  Nom  DAVID CORBITT AS 'MELLERSH WILTON' - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  STEVEN HETHERINGTON AS 'FREDERICK ARNOTT' - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  STEPHEN DOBBY AS 'MAX' - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  THEA  RICH BURDETT AS 'LLOYD DALLAS' - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  CHRIS WARZIN AS 'SHERRIFF OF NOTTINGHAM' - Robin Hood - Century Theatre Guild
  Nom  MICHAEL CHEW AS 'WILLIAM GILETTE' - The Game's Afoot - Milton Players Theatre Group
  Nom  LINCOLN TRUDEAU AS 'MIKE' - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  Nom  WILL VAN DER ZYL AS 'FATHER FLYNN' - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  THEA  DARREN FLETCHER AS 'MOLINA' - Kiss Of The Spider Woman - Theatre Aurora
  Nom  ANDREW PAWAROO AS 'VALENTINO' - Kiss Of The Spider Woman - Theatre Aurora
  Nom  BRYAN MAILEY AS 'ESAU DICKIE' - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
  Nom  HARRY HOCHMAN AS 'MR. PARAVICINI' - The Mousetrap - Markham Little Theatre
  Nom  CHRIS COCULUZZI AS 'HARRY ROAT' - Wait Until Dark - Ajax Community Theatre
Musical
  Nom  VINCENT PERRI AS 'AARON' - First Date The Musical - The Oakville Players
  Nom  CLIVE LACEY AS 'HENRY HIGGINS' - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  THEA  RUSS UNDERDOWN AS 'DAN' - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  CHARLIE DAVIDSON AS 'CURLY' - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
  Nom  BEN KYTE AS 'SHREK' - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  CHIP THOMPSON AS 'MAN IN CHAIR' - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST PERFORMANCE BY A FEMALE IN A LEADING ROLE
Comedy
  THEA  KELLEY DEWEY AS 'RUTH CONDOMINE' - Blithe Spirit - Ajax Community Theatre
  Nom  KERRY HARMAN AS 'CHRIS' - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  KELLY MORRISON AS 'LOTTY WILTON' - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  ROXANNE DEANS AS 'ROSE ARNOTT' - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  MALORIE MANDOLIDIS AS 'DOTTY OTLEY' - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  STACEY HOLLOWAY AS 'OLIVE' - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
  Nom  MELISSA GIBSON AS 'MEREDITH' - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  Nom  DONNA O'REGAN AS 'AGNES' - Dancing At Lughnasa - Toronto Irish Players
  Nom  KRISTEN KELLER AS 'ROSE' - Dancing At Lughnasa - South Simcoe Theatre
  THEA  ALEX SAUL AS 'SISTER JAMES' - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  Nom  LYDIA KISELYK AS 'DEBORA SHAUN-HASTINGS' - Late Company - The Bloor West Village Players
  Nom  BODENE CORBITT AS 'BERNICE' - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
  Nom  MEGHAN DE CHASTELAIN AS 'MARY FOLEY' - The Land Grabber - Toronto Irish Players
Musical
  Nom  ERICA ASTLES AS 'MARY POPPINS - DISNEY AND CAMERON MACKINTOSH'S' - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  THEA  ALISON O'NEILL AS 'ELIZA DOOLITTLE' - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  TAMARA STOKOE-SAID AS 'DIANA' - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  CATHERINE MARZOLA AS 'DIANA' - Next To Normal - Whitby Courthouse Theatre
  Nom  NATASHA PAQUIN AS 'FIONA' - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  FINNIE JESSON AS 'THE DROWSY CHAPERONE' - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST PERFORMANCE BY A MALE IN A SUPPORTING ROLE
Comedy
  THEA  CAM LUND AS 'JOHN' - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  HARRISON BROWNE AS 'LAWRENCE' - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  HOLM BRADWELL AS 'FREDERICK FELLOWES' - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  RYK SIMPSON AS 'FELIX GEISEL' - The Game's Afoot - Milton Players Theatre Group
  Nom  ELI SHERMAN AS 'MANOLO COSTAZUELA' - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
  Nom  EZRA SHERMAN AS 'JESUS COSTAZUELA' - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
  Nom  SHAEL RISMAN AS 'VONDO' - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  Nom  GORDON HANEY AS 'GERRY EVANS' - Dancing At Lughnasa - South Simcoe Theatre
  Nom  IAN MCGARRET AS 'FATHER JACK' - Dancing At Lughnasa - Toronto Irish Players
  Nom  IMRE SZABO AS 'ED' - Proscenophobia - Theatre Aurora
  THEA  GLEN WARREN AS 'BERT' - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
  Nom  BRAIDAN GREENLEES AS 'PETER' - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
  Nom  TED POWERS AS 'PAT WALSH' - The Land Grabber - Toronto Irish Players
Musical
  Nom  DEREK FAULCONER AS 'MR BANKS' - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  BRIAN WRAY AS 'ALFRED P. DOOLITTLE' - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  CARSON BETZ AS 'GABE' - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  NATHAN SIMPSON AS 'HENRY' - Next To Normal - Whitby Courthouse Theatre
  THEA  MIKE HOLLAND AS 'DONKEY' - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  MITCH ROZEN AS 'GEORGE' - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST PERFORMANCE BY A FEMALE IN A SUPPORTING ROLE
Comedy
  Nom  SHARI THORNE AS 'MADAME ARCATI' - Blithe Spirit - Ajax Community Theatre
  Nom  VICTORIA CURRAN AS 'COSTANZA' - Enchanted April - The Curtain Club
  THEA  ESTHER CHUNG AS 'ELLEN PELLHAM' - Five Alarm - Milton Players Theatre Group
  Nom  NANCY CHAPPLE SMOKLER AS 'JULIA' - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  Nom  MELISSA WILLIAMS AS 'BROOKE ASHTON' - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  KIM EVANS AS 'INSPECTOR GORING' - The Game's Afoot - Milton Players Theatre Group
  Nom  MARIA MICHELLI AS 'VERA' - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
Drama
  Nom  KATE CLELAND BUSUTTIL AS 'EUNICE HUBBELL' - A Streetcar Named Desire - Georgetown Little Theatre
  Nom  TRACEY OGSTON AS 'NANCY GLASS' - Blood Money - Verve Theatre Company
  THEA  UJU UMENYI AS 'MRS. MULLER' - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  Nom  TRACY MCKAY AS 'JUDY' - Proscenophobia - Theatre Aurora
  Nom  DONNA O'REGAN AS 'KITTY FLYNN' - The Land Grabber - Toronto Irish Players
  Nom  BEVERLY SOTROPA AS 'MRS. BOYLE' - The Mousetrap - Markham Little Theatre
Musical
  Nom  KEILAGH HEELEY AS 'MRS. POTTS' - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  THEA  MEGAN MCDOWELL AS 'NATALIE' - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  SOPHIA DAUNT AS 'NATALIE' - Next To Normal - Whitby Courthouse Theatre
  Nom  KATHY KNIGHT AS 'AUNT ELLER' - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
  Nom  RENEE CINGOLANI AS 'DRAGON, MAMA BEAR AND MAMA OGRE' - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  KATHLEEN ZACCHEO AS 'KITTY' - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST LIGHTING DESIGN
Comedy
  THEA  JOHN SELLENS - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  MARK HAYWARD - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  Nom  JOEY FERGUSON & JASON SILZER - Never Swim Alone / This Is A Play - Theatre Aurora
  Nom  DAVID BUFFHAM - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  DAVID BORGAL - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
Drama
  THEA  DAVID BUFFHAM - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  Nom  DAVID NICHOLSON - Late Company - The Bloor West Village Players
  Nom  MARK HAYWARD - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
  Nom  JOHN SELLENS & RENE VRIENDS - The Mousetrap - Markham Little Theatre
Musical
  Nom  JIM SMAGATA - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  THEA  DAVID BUFFHAM - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  BETH ELLIOT - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  BOB RIDDELL & NATHAN SOINI - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST SET DESIGN
Comedy
  Nom  JULIAN MULOCK - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  VERA OLEYNIKOVA - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  THEA  WAYNE CARDINALLI - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  JO PHENIX - The Dixie Swim Club - Century Theatre Guild
  Nom  MELANIE BAKER - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  Nom  JOSEPH VAN VEEN - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  THEA  THERESA ARNEAUD - Late Company - The Bloor West Village Players
  Nom  KYLE DICKIE & SHELLY MARTIN - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
  Nom  WADE PITMAN & MARY ROSE - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
Musical
  Nom  DESMOND BAXTER - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  Nom  CHRIS STOLZ AND CRAIG MARSHALL - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  ERASTUS BURLEY - Next To Normal - Whitby Courthouse Theatre
  THEA  JANE CORYELL AND MEG GIBSON - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
BEST COSTUME DESIGN
Comedy
  Nom  SUZANNE STONER - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  ANN FOX - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  Nom  JILL PIKE & ANTHEA HOARE - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  Nom  AURORA JUDGE - The Complete Works of William Shakespeare (abridged) [revised] - Theatre Aurora
  THEA  VALERIE SKINNER - Two On The Aisle, Three In The Van - Whitby Courthouse Theatre
Drama
  Nom  KAREN MCGOWAN - A Streetcar Named Desire - Georgetown Little Theatre
  Nom  MARY NOWLAN - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  THEA  BERNADETTE HUNT - The Land Grabber - Toronto Irish Players
  Nom  NICKY C. MARSH - The Mousetrap - Markham Little Theatre
Musical
  Nom  DANIELLE FAULKNER - Aladdin Jr. - Disney's - Kempenfelt Community Players
  THEA  LUCINDA SILVA & LAURA VRADENBURG - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  Nom  KALEB SAUVE, ANN FOX, RENEE CINGOLANI, & DANIELLE FAULKNER - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  HEATHER NUTT-CHRISTENSEN - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
BEST SOUND DESIGN
Comedy
  Nom  ANDY ROBERTS & CHRIS NORTHEY - Blithe Spirit - Ajax Community Theatre
  Nom  JOHN MCQUEEN - Enchanted April - The Curtain Club
  THEA  DAN SOUWAND - Farce Of Nature - Theatre Etobicoke
  Nom  TAYLOR GRIST - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  Nom  PIETER LOUIS - The Game's Afoot - Milton Players Theatre Group
Drama
  Nom  PHILIP CHASE - Dancing At Lughnasa - South Simcoe Theatre
  Nom  SAMANTHA DE VRIES - Late Company - The Bloor West Village Players
  THEA  DAVID KOUHI & LINDA STOTT - Proscenophobia - Theatre Aurora
  Nom  MICHAEL SERRES - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
Musical
  Nom  BRYAN PASIC & JAMES WEIR - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  GREG SALISBURY - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  THEA  EMMA HYSLOP - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  MARGO RODGERS - Next To Normal - Whitby Courthouse Theatre
BEST MUSICAL DIRECTION
Musical
  Nom  BOB HARDINGE - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  THEA  JENNY PEACE - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  MIGUEL MALACO - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  KATIE PERGAU - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
BEST CHOREOGRAPHY
Musical
  Nom  ADAM ASHBY - Aladdin Jr. - Disney's - Kempenfelt Community Players
  Nom  TREISHA DINSDALE - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  THEA  CATHY SMITH - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  HEATHER DENNIS - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
ADJUDICATOR'S AWARD #1 'BEST ENSEMBLE'
Comedy
  Nom  ENSEMBLE - Never Swim Alone / This Is A Play - Theatre Aurora
  Nom  ENSEMBLE - Palmer Park - Borelians Community Theatre
  Nom  ENSEMBLE - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  THEA  ENSEMBLE - The Complete Works of William Shakespeare (abridged) [revised] - Theatre Aurora
  Nom  ENSEMBLE - The Dixie Swim Club - Century Theatre Guild
  Nom  ENSEMBLE - The Glitter Girls - Caledon Townhall Players
ADJUDICATOR'S AWARD #2 'OUTSTANDING PERFORMANCE WITHIN A LARGE CAST'
Comedy
  Nom  JONATHAN BOSCO AS 'CARMINE DELUCA' - Farce Of Nature - Theatre Etobicoke
  Nom  HOWARD LINSCOTT AS 'NICK' - Palmer Park - Borelians Community Theatre
  Nom  DARCY TYRRELL AS 'MUCH' - Robin Hood - Century Theatre Guild
  Nom  NECTARIA BOGDANIS AS 'TRUVY' - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  THEA  MICHELLE SALMON AS 'VERNADETTE' - The Dixie Swim Club - Century Theatre Guild
  Nom  LITISHA PEREZ AS 'FLOSSIE' - The Glitter Girls - Caledon Townhall Players
ADJUDICATOR'S AWARD #3 'STAGECRAFT AND CREATIVE PROBLEM-SOLVING'
Comedy
  Nom  BRIGETTE AUDETTE, JILL DE JAGER, & MANDI SUNSHINE - Five Alarm - Milton Players Theatre Group
  Nom  RICHARD VARTY - Lend Me A Tenor - South Simcoe Theatre
  THEA  SHELLEY MARTIN - Palmer Park - Borelians Community Theatre
  Nom  REN HOWARD - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
ADJUDICATOR'S AWARD #4 'UNIFORMITY, CLARITY AND CONSISTENCY OF DIALECT AND ACCENT'
Comedy
  Nom  THE COMPANY FOR YORKSHIRE, BRITISH "RP" - Calendar Girls - Markham Little Theatre
  Nom  THE COMPANY FOR BRITISH "RP", ITALIAN - Enchanted April - The Curtain Club
  Nom  THE COMPANY FOR BRITISH "RP" - Noises Off - Scarborough Players
  Nom  THE COMPANY FOR SOUTHERN - LOUISIANA - Steel Magnolias - Georgetown Little Theatre
  Nom  THE COMPANY FOR SOUTHERN - NORTH CAROLINA - The Dixie Swim Club - Century Theatre Guild
  THEA  THE COMPANY FOR NEW YORK, BRONX, SPANISH - The Odd Couple - Female Version - Theatre Etobicoke
ADJUDICATOR'S AWARD #1 'SCENOGRAPHY AWARD'
Drama
  Nom  KEN SMITH, CAT HEAVEN, DAVID BORGAL & ROB LONG - A Streetcar Named Desire - Georgetown Little Theatre
  THEA  PRODUCTION TEAM - Dancing At Lughnasa - Toronto Irish Players
  Nom  PRODUCTION TEAM - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
  Nom  MARK HAYWARD & RHONDA STARR - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
ADJUDICATOR'S AWARD #2 'ABOVE & BEYOND THE CALL OF DUTY'
Drama
  Nom  MARGARET BROWNSBERGER - Blood Money - Verve Theatre Company
  Nom  MARY NOWLAN - Doubt, A Parable - Scarborough Players
  THEA  NEILL KERNOHAN - Kiss Of The Spider Woman - Theatre Aurora
  Nom  ROB CANDY - Late Company - The Bloor West Village Players
ADJUDICATOR'S AWARD #3 'HOMAGE AWARD'
Drama
  Nom  LINDA STOTT - Proscenophobia - Theatre Aurora
  Nom  WAYNE MILLINER - The Gravitational Pull of Bernice Trimble - The Curtain Club
  Nom  KRISTEN CHAN, JACKIE COLEMAN, BERNADETTE HUNT, KAREN LIGHT, MAUREEN LUKIE AND SHEILA O'LEARY - The Land Grabber - Toronto Irish Players
  THEA  RON BROWNSBERGER - The Mousetrap - Markham Little Theatre
ADJUDICATOR'S AWARD #4 'FIRST TIMERS AWARD'
Drama
  Nom  VICKIE TOMPKINS - Blood Money - Verve Theatre Company
  THEA  KYLE DICKIE - Soldier's Heart - Borelians Community Theatre
  Nom  JAMES PHELAN - The Land Grabber - Toronto Irish Players
  Nom  KYLE ROBERTS - Wait Until Dark - Ajax Community Theatre
ADJUDICATOR'S AWARD #1 'OUTSTANDING ACCOMPLISHMENT BY A YOUTH'
Musical
  THEA  DEVON HUMPHERIES & NOAH HOLLINSHEAD FOR DIRECTION - Aladdin Jr. - Disney's - Kempenfelt Community Players
  Nom  MATTHEW MCQUARRIE-COTTLE AS "ALADDIN" - Aladdin Jr. - Disney's - Kempenfelt Community Players
  Nom  HANNAH PARK AS "MARY POPPINS" - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Orangeville Music Theatre
  Nom  ADDISON BAJIN & GRACE MARGO AS "JANE & MICHAEL BANKS" - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
ADJUDICATOR'S AWARD #2 'OUTSTANDING COMMITMENT & PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE'
Musical
  Nom  THE ENSEMBLE - Beauty And The Beast - Disney's - Orangeville Music Theatre
  Nom  THE ENSEMBLE - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  THEA  THE ENSEMBLE - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
  Nom  THE ENSEMBLE - The Drowsy Chaperone - Theatre Aurora
ADJUDICATOR'S AWARD #3 'THERE ARE NO SMALL PARTS...'
Musical
  Nom  MARK JONES AS "NELEUS" - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  Nom  MARIA MOORE AS "MISS ANDREWS" - Mary Poppins - Disney And Cameron Mackintosh's - Meadowvale Music Theatre
  THEA  EVAN DELVECCHIO-WILLIAMS AS "HARRY" & RON HARDER AS "JAMIE" - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  SAMANTHA PERGAU AS "YOUNG FIONA" - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
ADJUDICATOR'S AWARD #4 'ORCHESTRAL ACCOMPANIMENT & PERFORMANCE'
Musical
  THEA  THE ORCHESTRA DIRECTED BY JENNY PEACE - My Fair Lady - Clarkson Music Theatre
  Nom  THE ORCHESTRA DIRECTED BY MIGUEL MALACO - Next To Normal - Scarborough Music Theatre
  Nom  THE ORCHESTRA DIRECTED BY JAMES QUIGLEY - Oklahoma! - Scarborough Music Theatre
  Nom  THE ORCHESTRA DIRECTED BY KATIE PERGAU - Shrek The Musical - Kempenfelt Community Players
         
 
 
by Award 2019 PDO Vers 1.0 April 25, 2019
  | Home | Privacy Policy |
Copyright © ACT-CO 2009 - 2019 | All Rights Reserved
Website Host: HostPapa (www.hostpapa.ca)
Website Design PHP/MySQL Database 2009 - 2018